Historia oddziału „Hardego”

W ubiegły czwartek, 29 lutego, wykład dla studentów Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wygłosił historyk Michał Masłowski wraz ze swymi uczniami. Nie po raz pierwszy działająca w Miejskim Ośrodku Kultury uczelnia gościła pasjonatów narodowych dziejów z olkuskiego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. Poprzednio przygotowali prelekcję o rzezi na Wołyniu, a tym razem dzielili się swą wiedzą o walczącym na terenie Ziemi Olkuskiej oddziale partyzanckim AK Gerarda Woźnicy „Hardego”.

Michał Masłowski jest nauczycielem historii, współzałożycielem i prezesem powstałego dwa lata temu Klubu Historycznego przy IV Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu, a także przewodniczącym Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miejskiej w Olkuszu. Celem Klubu Historycznego jest kultywowanie tradycji Armii Krajowej, krzewienie świadomości narodowej i patriotycznej, kształtowanie postaw obywatelskich opartych na znajomości historii i powinności wobec państwa. Cele te realizowane są nie tylko przez uczniów, nauczycieli, młodych pasjonatów ale też z udziałem pokoleń uczestniczących w dramatycznych wydarzeniach okupacji hitlerowskiej i pamiętających powojenne represje wobec żołnierzy AK. Członkowie Klubu biorą udział w patriotycznych uroczystościach, tworzą grupy rekonstrukcyjne uświetniające obchody rocznic bitew, organizują gry miejskie, realizują filmy dokumentalne, a także angażują się w ponadlokalne projekty o tematyce historycznej.

Jedną z form popularyzowania wiedzy o dziejach Polaków, głównie z okresu II wojny światowej i czasów powojennych, są prelekcje przygotowywane przez członków Klubu. Wygłoszoną w ubiegły czwartek w OUTW rozpoczął prezes Michał Masłowski. Najpierw scharakteryzował polskie organizacje podziemne działające na okupowanych terenach w latach 1939-44, a potem omówił historię oddziału partyzanckiego Gerarda Woźnicy „Hardego” do 1944 r. Z ilustrowanej archiwalnymi zdjęciami i mapami opowieści można było dowiedzieć się m.in. o scaleniu AK i Gwardii Ludowej PPS WRN oraz o powstaniu 21 sierpnia 1943 r. oddziału „Surowiec”, którego dowódcą został „Hardy”.

O dalszych dziejach Gerarda Woźnicy i jego podkomendnych w latach 1944-45 mówił Konrad Kulig. Sporo miejsca poświęcił największym akcjom oddziału. Zasadzka na żołnierzy Bahnschutzu, w wyniku której partyzanci zdobyli znaczną ilość broni, a także atak na posterunki niemieckie w Wolbromiu – to zaledwie przykłady spośród wielu akcji dowodzących odwagi żołnierzy z „Surowca”. Trzeci z prelegentów Mateusz Radomski z pomocą archiwalnych zdjęć oraz kopii mundurów i broni zapoznał studentów z partyzanckim wyposażeniem. Po wykładzie studenci mieli okazję z bliska obejrzeć zgromadzone przez członków Klubu repliki.

Na zakończenie Michał Masłowski zdeklarował dalszą współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu i Olkuskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, a dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan podziękowała prelegentom za kolejny wykład i w dowód wdzięczności wręczyła im upominki: książkę o 60-letniej historii Domu Kultury w Olkuszu oraz repliki bitych przed wiekami w olkuskiej mennicy srebrnych monet – trojaków.

Więcej informacji o Klubie Historycznym im. Armii Krajowej znaleźć można na stronie www.facebook.com/KlubHistorycznyImArmiiKrajowejOlkusz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *