Stupify i RKM zwycięzcami Rockowiska 2015
1-majowe popołudnie i wieczór w Miejskim Domu Kultury tradycyjnie wypełniły koncerty kapel rywalizujących o nagrody Przeglądu Zespołów Rockowych Rockowisko. Spośród 9. grup występujących tego dnia na scenie sali widowiskowej przy ul. Nullo 29, za najlepszy jurorzy uznali kwintet Stupify z Łaz. Decyzją rokrocznie goszczącego na olkuskiej imprezie Rock Club Schwalbach am Taunus na koncerty do Niemiec zaproszona została formacja RKM, której skład współtworzą olkuszanie.
Zanim prezentujący się na Rockowisku 2015 muzycy i publiczność usłyszeli werdykty, przez wiele godzin trwały koncerty. Na przekonanie do siebie jurorów, zdobycie nagród oraz nowych fanów każdy z zespołów miał 30 minut. Przy stoliku zarezerwowanym dla oceniających talenty i umiejętności pretendentów zasiedli dwaj doświadczeni profesjonalni artyści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie: Jarosław Wilkosz i Marcin Wiercioch.
Chwilę po godzinie 14 Beata Soboń i Michał Mączka, koordynujący organizację Rockowiska oraz prowadzący imprezę, zapowiedzieli pierwszy zespół. Zespół oksymoron, grający nowoczesny oldschool – jak sami określają się muzycy RKM: Roman Kańtoch (śpiew), Marcin Kostrzeba (gitara), Marcin Skipiała (gitara), Kuba Kubański (gitara basowa) i Maciej Grzanka (perkusja). Niedawno założona kapela, ze znanymi olkuszanom z projektu Party Hard Marcinem Skipiałą i Kubą Kubańskim, ma już na koncie pierwsze osiągnięcia. Muzycy RKM zostali laureatami festiwalu im. Marka Grechuty oraz zakwalifikowali się do programu Must Be The Music – Tylko Muzyka! 1 maja w Olkuszu odnieśli kolejny sukces – nagrodę Rock Club Schwalbach am Taunus w postaci wyjazdu na koncerty do Niemiec.
Ich występ nie był bynajmniej jedynym olkuskim akcentem Rockowiska 2015. Tuż po nich sceną zawładnęli Miłosz Kieres (śpiew, gitara), Bartłomiej Kieres (perkusja), Przemysław Piwowarski (gitara basowa) oraz Piotrek Drozdowski (gitara), czyli Bramy Percepcji. Historia zespołu sięga 2002 roku. Oprócz koncertów na olkuskich scenach występowali m. in. w programie TVP „Regiony Kultury”. Pierwszą płytę wydali w 2008 roku, w studio Polna13 Bartosz Licharowicz. Pod koniec 2014 r. nagrali w olkuskim studio Smok kolejną płytę pt. „Podróż”.
Kolejny występujący tego dnia zespół – Kac Escape – powstał pięć lat temu w Łazach. Współtworzą go: Michał „Longin” Sarecki (śpiew), Grzegorz „Sumo” Białas (gitara), Mariusz Mortas (perkusja), Bartłomiej Mortas (gitara), Krzysztof Szymczyk (gitara basowa). Pierwsze ich próby odbywały się w MOK w Łazach, gdzie pracowali wyłącznie nad autorskimi utworami. Zespół prezentuje połączenie muzyki punkowej, hardcore z metalem. W ubiegłym roku Kac Escape zajął I miejsce na przeglądzie kapel rockowych w Zawierciu. Kolejny sukces to II miejsce na V Art Festival w Częstochowie oraz wytypowanie zespołu do finałowej czwórki Jura Rock Festiwal spośród 60. kapel zgłoszonych z całej Polski.
Ada Płachcińska (śpiew), Łukasz Bargiel (gitara), Daniel Ząbczyński (gitara), Krystian Mucha (gitara basowa) i Marcin Pajączkowski (perkusja) przyjechali na Rockowisko 2015 z Sosnowca. Pod nazwą Disephia grają razem od wakacji 2005 r., a w ich muzyce dominuje mieszkanka różnych odmian metalu. Po różnych perturbacjach i licznych zmianach składu w kwietniu ubiegłego roku wydali demo zwiastujące pierwszą płytę EP. Wtedy też miał miejsce ich debiut sceniczny w pubie RockOut w Dąbrowie Górniczej.
Po Disephii zaprezentowała się kapela wybrana do udziału w Rockowisku przez fanów głosujących poprzez sondę internetową. Epicurus, to nowo powstały zespół z Zagłębia Dąbrowskiego, grający mieszaninę około metalowej muzyki. Ciężkie riffy, gitarowe melodie, solówki i czyste wokale dopełnione screamami są tym, czego zgodnie z ich zapewnieniami powinni spodziewać się uczestnicy koncertów i słuchający rocka w domach. Pierwsza EP-ka grupy pt: „Spowiedź” miała premierę 01.03.2015 r. Skład Epicurusa, to: Bartek Psurek (śpiew), Daniel Ząbczyński (gitara), Karol Fujarski (gitara), Krystian Krzykwa (gitara basowa) oraz Kamil Fujarski (perkusja).
Gdy wybrzmiały ostatnie brawa dla kolejnej kapeli goszczącej w naszym mieście na scenę wyszedł olkuszanin Wojciech Bajer. Dotąd kojarzony był z recytatorskich, aktorskich oraz wokalnych talentów ujawnianych na rozmaitych konkursach i uroczystościach, a także z Olkuskiej Nagrody Artystycznej w kategorii dla młodego twórcy, którą doceniono jego osiągnięcia. Tym razem objawił się, jako frontman zespołu Lingam Divorce. Wraz z Wojciechem grupę współtworzą: Tomasz Kalarus (gitara), Kamil Włoch (gitara basowa) i Łukasz Gawąd (perkusja). Niewiele więcej ujawniają o sobie. Do notki dla konferansjerów Rockowiska napisali: „W znudzonych szarą codziennością głowach Olkuszan po latach ponownie odżyła chęć muzycznej ekspresji dusz na deskach rodzimej sceny. Zespół z mocno rockowym zadziorem zaprezentuje co potrafi!”
Kiedy przed publiczność wychodzili muzycy drugiego tego dnia zespołu z Łaz – Stupify, jeszcze nie spodziewali się, że zaproszeni zostaną na scenę ponownie, po to, by odebrać główną nagrodę Rockowiska 2015. Podczas krótkiej rozmowy po występie nadal w to nie wierzyli. A jednak. Solidny warsztat, dobre zgranie składu, charyzmatyczny wokal oraz charakterystyczna, konsekwentnie realizowana stylistyka zdecydowały o decyzji jurorów, z pewnością wzbudziły też zapewniły im nowych fanów w Olkuszu. Czas ich przedstawić:
Łukasz Zagdan (śpiew), Krzysztof Białas (gitara), Bartosz Luraniec (gitara), Sebastian Stolarski (gitara basowa) i Marcin Brzostek (perkusja). Zespół rozpoczął swoją działalność w roku 2007. Oto co o sobie przekazali olkuskiej publiczności: „Z czarnej dziury województwa Śląskiego, cichej i spokojnie rozpitej, i nieprzyjemnie nieprzytomnej przestrzeni, zespół ma nadzieję, że wzbudzi w Was energię, która na dłużej pozostanie w Waszych sercach!” Cóż dodać? Jeszcze to, że warto ich posłuchać, a obecnie są w trakcie nagrywania drugiej płyty.
Było już koło godz. 18, kiedy w sali widowiskowej MDK znów zabrzmiał olkuski akcent. Perkusista Piotr Sowula znany jest tutejszym fanom rocka z różnych projektów. Tym razem wystąpił z grupą Afterlife, który współtworzą: Tomasz Wiśniewski (śpiew, gitara), Krzysztof Hofler (gitara) i Daniel Woszczek (gitara basowa). Zespół powstał w 2013 roku. Ich muzyczną stylistykę sami określają, jako „heavy – speed – thrash – death metal”. Wysoki, melodyjny wokal połączony z drapieżnością instrumentów, okryty mrocznym i tajemniczym klimatem. Szata liryczna utworów Afterlife nawiązuje do spraw życia i śmierci. Na koncert w Olkuszu przyjechali… karawanem.
Jak co roku na zakończenie Rockowiska wystąpił zespół rekomendowany przez Rock Club z Schwalbach am Taunus, niemieckiego partnerskiego miasta Olkusza. W ten sposób na Rockowisku 2015 mieliśmy okazję gościć zespół A way to differ. Współtworzą go: Lars-Michael, Julian, Eric, Lisa oraz dwóch Danieli. Pochodzą z Sulzbach am Main, oddalonego ok. 50 km od Frankfurtu. Grupa powstała w 2005 r. Wśród ulubionych artystów i źródeł inspiracji wymieniają: Boysetsfire, Alter Bridge, Lamb of God, Loriot, A perfect circle, Donots oraz… Monty Python. Ich występ z pewnością u wielu widzów wywołał niezapomniane wrażenia. Przede wszystkim za sprawą wokalisty, za którym wzrok ledwie nadążał tak na scenie, jak i przed nią, gdzie frontman zeskakiwał, tańczył, śpiewał stając twarzą w twarz do fanek. A way to differ tryska energią udzielającą się publiczności.
Ponad pięć godzin rockowych koncertów zwieńczyło ogłoszenie werdyktu jury oraz Rock Club Schwalbach, który jak zawsze reprezentował Michael Schedelik. Były brawa, gratulacje, wspólne zdjęcia i podziękowania dla pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, którzy przygotowali i obsługiwali Rockowisko 2015: Beaty Soboń, Michała Mączki, Grzegorza Pałki, Ryszarda Drozdowskiego, Adama Sowuli, Łukasza Węglarza, Wiesława Glanowskiego, Małgorzaty Tomsi oraz Zdzisława Korybalskiego.
Organizatorzy dziękują publiczności za kulturalną zabawę i już dziś zapraszają na kolejny Przegląd Zespołów Rockowych 1 maja 2016 r.