Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu rokrocznie organizuje różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży spędzających w naszym mieście zimowe ferie. Nie inaczej było tym razem. Przez dwa tygodnie w Miejskim Domu Kultury oraz w Centrum Kultury odbywały się gry i zabawy, warsztaty muzyczne, plastyczne, fotograficzne i taneczne, treningi samoobrony i jogi, zajęcia szachowe oraz projekcje filmowe. Z oferty Ferii MOK 2015 skorzystało ponad 2200 uczestników.
W MDK instr. Beata Nowak przygotowała gry i zabawy ruchowe dla najmłodszych, a nieco starsze dzieci miały okazję rozwijać swe talenty taneczne na dostosowanych do ich wieku, dwóch formach zajęć. Pewnie w niedalekiej przyszłości przynajmniej część spośród uczestników tych warsztatów zostanie członkami Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej lub zawodnikami Klubu Tańca Sportowego „Wena”.
Trudno wyobrazić sobie, by w mieście znanym z arcymistrzów i pierwszej w Polsce, działającej przy olkuskim MOK Akademii Karpowa, mogło obyć się podczas ferii bez zajęć szachowych. Oprócz doskonalących umiejętności szkoleń, odbyły się też dwa turnieje. Przy czarno-białych planszach zgromadziło się tym razem 40 adeptów królewskiej gry.
Dzieci powyżej 6 roku życia uczyły się jogi. Instruktor Ola Ziarnik-Mizgier połączyła ćwiczenia gimnastyczne staroindyjskiego systemu z uatrakcyjniającymi je elementami dramy oraz improwizacji w tańcu.
Jak co roku tak i w te ferie nie zabrakło warsztatów plastycznych, ceramicznych i fotograficznych. Uczestniczący w codziennych pracach sekcji MDK adepci rysunku, malarstwa, rzeźby i utrwalania za pomocą zdjęć otaczającego piękna, chętnie korzystali z okazji, by również podczas przerwy w nauce doskonalić swe artystyczne umiejętności. Beata Soboń wprowadzała ich w tajniki akwareli, Wioletta Sarota-Stach pomagała tworzyć gliniane obrazy, zaś Adam Sowula prowadził na plenerowe zajęcia fotograficzne w poszukiwaniu niedostrzeganych na co dzień uroków miasta.
Dla najmłodszych kinomanów zorganizowane zostały seanse – niespodzianki. W ich trakcie dwa razy dziennie wyświetlane były nieodpłatnie ekranizacje bajek oraz filmy animowane.
Instruktor sztuk walki Krzysztof Wesołowski prowadził specjalnie opracowane dla kobiet i młodzieży szkolnej treningi samoobrony. Program obejmował radzenie sobie z zagrożeniami przy pomocy technik krav maga oraz brasilian jujitsu.
Tradycją Ferii MOK są też spektakle teatralne dla dzieci. 28 lutego Teatr „Maska” z Krakowa wystawił na scenie sali widowiskowej spektakl pt. „Przygody koguta Pablito”. Sztuka ta uświadamia dzieciom, jakimi wartościami należy kierować się w życiu, promuje zdrowe odżywianie, a także bawi i wciąga małych widzów do czynnego udziału.
Atrakcje rokrocznie przygotowywane przez MOK na zimową przerwę szkolną odbywają się nie tylko w Miejskim Domu Kultury, ale również w Centrum Kultury, a dokładniej w muzeach zlokalizowanych przy ul. Szpitalnej 32. Pod hasłem „Ferie w Muzeum 2015” odbył się tam cykl zajęć, które miały na celu przede wszystkim świetną zabawę, ale też interesujące dla uczestników pogłębienie wiedzy związanej z prezentowanymi w muzeach eksponatami oraz rozwijanie postaw twórczych. W czasie zajęć pt. „Tajemnice afrykańskiej maski”, dzieci miały okazję zapoznać się z bogatymi zbiorami Muzeum Afrykanistycznego, a szczególnie z kolekcją niezwykłych masek. Na podstawie wrażeń oraz uzyskanej wiedzy podczas przemierzania ekspozycji, każde indywidualnie stworzyło malaturę własnej, niepowtarzalnej, trójwymiarowej maski, wybierając jednocześnie opiekuńczy totem. Dyskusji i westchnień nie było końca.
Na kolejnych zajęciach pt. „Moja olkuska kartka pocztowa”, które odbyły się w oparciu o trwającą w Centrum Kultury MOK wystawę czasową „Olkusz na starej pocztówce,” zapoznano uczestników z historią pocztówki, technikami druku i zdobienia oraz zwrócono uwagę na obraz naszej sentymentalnej „Małej Ojczyzny”, naszego miasta sprzed niemal wieku. Dzieci, z niemałym trudem i radością, barwiły otrzymane kartki pocztowe z widokiem jednej z olkuskich ulic sprzed lat. Tusze, kolorowe bibułki, flamastry, patyczki stały się narzędziem, które jak się okazało, można wykorzystać bardziej kreatywnie niż dotychczas.
W drugim tygodniu ferii uczestnicy mieli okazję zapoznać się z kolekcją strojeńców Władysława Wołkowskiego. W oparciu o wiedzę z zakresu tworzenia fantazyjnych splotów dzieci stworzyły „Swój własny strojeniec” z wykorzystaniem naturalnych surowców – patyczków, włóczki, sznurków, papierowej wikliny. Powstały oryginalne kompozycje, w których pojawiły się podpatrzone u Mistrza Wikliny sploty, a także autorskie, oryginalne wzory.
„Zimowe kwiaty” – paradoks? Nie… Otóż temat świetnie wpisał się w porę roku, bowiem kwiaty malowane pastelami na kalce to tylko początek ciekawego spotkania, które zwieńczyło ferie w muzeum. Kolejnym etapem zajęć była ocena efektu prasowania prac gorącym żelazkiem (oczywiście przez prowadzącego zajęcia) tak, ażeby na kartce pojawił się wzór zamarzniętej zimowej szyby. Namacalnym dowodem osiągniętego rezultatu było przygotowanie mini wystawy w galerii pawilonu wystawienniczego, którą stworzyli sami uczestnicy zajęć. Z zaproszenia skorzystało ok. 80. dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Zajęcia przeprowadziły: Wioletta Sarota-Stach oraz Klaudia Zub-Piechowicz. To nie koniec plastycznych przygód ze sztuką w muzeach. Na co dzień Dział Wystawienniczo-Muzealny i Promocji Miasta i Gminy Olkusz oferuje szereg zajęć edukacyjnych, warsztatów plastycznych w oparciu o kolekcje Afryki, Wikliny oraz Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.mok.olkusz.pl w dziale Muzea. Serdecznie zapraszamy!