Olkusz nie ma powodów do wstydu, jeśli chodzi o ofertę muzealną. Ba, możemy być dumni z zaliczanych do największych i najwartościowszych w kraju zbiorów afrykanistycznych, stałej ekspozycji dzieł „Michała Anioła od wikliny”, a także kolekcji prezentujących dzieje regionu i uznawane za jedne z najstarszych w Europie tradycje pożarnicze, czy wreszcie galerię współczesnej sztuki polskiej. Jest zatem w Olkuszu potencjał ku temu, by wraz z coraz liczniejszymi miastami w Europie organizować Noce Muzeów. Nasze placówki zostały bezpłatnie udostępnione zwiedzającym w dniach 15 i 16 maja br., a oprócz oglądania eksponatów czekało na nich wiele innych atrakcji.
W Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32, gdzie siedziby mają aż trzy placówki, Noc Muzeów rozpoczęła się w piątek o godz. 18. Najpierw w otoczeniu Strojeńców, Ołtarzy Historii i wiklinowych przedmiotów codziennego użytku o twórczości Władysława Wołkowskiego opowiadała Anna Wywioł, olkuszanka pracująca w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Prelekcja ta pozwoliła słuchaczom poznać bliżej wartość dorobku artysty zaliczanego do najwybitniejszych polskich i europejskich designerów XX wieku, nagradzanego medalami w Paryżu i Nowym Jorku, zwanego „Michałem Aniołem od wikliny” oraz „Mistrzem splotów duszy słowiańskiej”. Dziejom Dworku Machnickich, w którym siedzibę ma Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, prelekcję swą poświęcił historyk i regionalista Jacek Sypień. Z gośćmi Nocy Muzeów podzielił się też ciekawostkami dotyczącymi rodziny właścicieli XIX-wiecznego dworku, a wszystko to przedstawił na tle historii Olkusza.
Następnym przystankiem była Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej oraz Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jako pierwszy w tę część ekspozycji Centrum Kultury MOK wprowadził zwiedzających geolog Ryszard Wnuk, jeden z donatorów, któremu Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej zawdzięcza swe powstanie. Podobnie, jak wszystkie inne tego dnia, tak i jego prelekcja pt. „Górnicze skarby ziemi olkuskiej” była bogato ilustrowana wyświetlanymi na ekranie zdjęciami, a przede wszystkim wzbogaciła wiedzę słuchaczy o wiele interesujących wiadomości. Nie inaczej było, gdy o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej opowiadał Andrzej Feliksik, pasjonat i znawca prehistorii naszego regionu, przewodnik, kolekcjoner oraz współtwórca olkuskich zbiorów skamieniałości. Po prelekcjach goście Nocy Muzeów mieli okazję zwiedzić pełną zachwycających okazów ekspozycję wraz z jej darczyńcami: Ryszardem Wnukiem, Jackiem Dziąbkiem i Andrzejem Feliksikiem.
Pokazem filmu „Czarny Ląd w Srebrnym Mieście” rozpoczął się cykl wydarzeń związanych z Muzeum Afrykanistycznym im. dra Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej oraz Kolekcją Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i pilota Leona Kubarskich. Po projekcji filmu w sali na I piętrze odbyło się ilustrowane licznymi zdjęciami spotkanie pt. „Szamańskie wersety”, które poprowadził Janusz „Jasiek” Zasada – podróżnik, przewodnik i fotografik zaproszony przez Jacka Sypienia, pochodzący z Olkusza, a mieszkający od 2002 r. w Afryce. Organizatorzy zapewnili gościom Nocy Muzeów jeszcze jedną wyjątkową okazję spotkania z osobą nie tylko świetnie znającą Czarny Ląd, ale mającą ogromny wkład w powstanie Muzeum Afrykanistycznego w Olkuszu i będącą jego patronem. Przy stoliku kawowym w sali Tuaregów można było tego dnia porozmawiać z Bożeną Szczygieł-Gruszyńską, która właśnie przyleciała do Polski z USA. Niewątpliwym zaszczytem dla organizatorów i uczestników była również obecność Mieczysława Karwińskiego, olkuskiego społecznika, laureata nagrody Cordis Nobilis, któremu Olkusz zawdzięcza m. in. powstanie rekonstrukcji średniowiecznej baszty oraz murów miejskich przy zbiegu ulic Basztowej i Szpitalnej, a także powstanie Muzeum Afrykanistycznego.
Goście Nocy Muzeów mogli do woli zwiedzać, dzięki dodatkowym atrakcjom poszerzyć swą wiedzę, ale też sprawdzić zdobyte w ten sposób wiadomości. W holu, tuż przy głównym wejściu do zespołu obiektów Centrum Kultury, czekały na nich zestawy pytań dotyczących zbiorów afrykanistycznych, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz kolekcji minerałów i skamieniałości. Nagrodami za prawidłowo udzielone odpowiedzi były materiały promocyjne, foldery i mini przewodniki po olkuskich ekspozycjach.
Ostatnimi akcentami Nocy Muzeów w obiektach MOK były entuzjastycznie przyjęte przez publiczność plenerowe występy zespołu bębniarzy uataHA! Drums z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu oraz olkuskiej grupy ogniowej O-Pal. Widowisko to, łączące muzykę inspirowaną afrykańskimi rytmami z tańcem wirujących świateł i snopów iskier, stworzyło w ciemnościach okrywających plac Centrum Kultury niezapomniany nastrój.
Podczas olkuskiej Nocy Muzeów w dniu 15 maja zbiory swe nieodpłatnie udostępniły również: Muzeum Regionalne PTTK przy ul. Rynek 20 oraz Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej przy ul. Floriańskiej 8. Na sobotę 16 maja od godz. 20.00 do północy Galeria BWA przy ul. Szpitalnej 34 zaprosiła do oglądania wystaw: „Madonny Polskie” Franciszka Kafla, „Rysunki” Macieja Pałki oraz „Dotknąć sztuki” – wystawy w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych.
Nieodpłatne lub za symboliczną opłatą udostępnianie zbiorów muzealnych, połączone z różnymi dodatkowymi atrakcjami, zainicjowane zostało w Berlinie 18 lat temu. Pomysł okazał się być przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” i wkrótce potem do stolicy Niemiec zaczęły dołączać inne miasta, jak Paryż i Amsterdam. W Polsce pierwszy był Poznań, rok później, tj. w 2004 r. placówki swe otworzył w ten sposób Kraków. Obecnie Noce Muzeów organizowane są w ponad 120. miastach Europy, wśród których jest również Olkusz. Tegoroczna edycja tej imprezy w naszym mieście odbyła się 15 i 16 maja, w końcu tygodnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Muzeów.