Do grona 35. laureatów Olkuskiej Nagrody Artystycznej w sobotę 21 marca dołączyło kolejnych troje. W wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, podczas uroczystej gali burmistrz Roman Piaśnik wręczył statuetki 13. edycji ONA fotografikowi Adamowi Sowuli, animatorce kultury i dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej Halinie Barańskiej-Flak oraz młodemu muzykowi Mateuszowi Jurczykowi.
Początkowo gala ONA odbywała się w sali narad olkuskiego magistratu, gdzie zwykle obradują radni. Wraz z rosnącą popularnością imprezy kolejne jej edycje organizowane były w pawilonie wystawienniczym Centrum Kultury MOK. Gdy i to miejsce okazało się zbyt małe, by pomieścić z roku na rok coraz większą publiczność, uroczystość zadomowiła się w sali widowiskowej MDK. Wśród witanych tam w ubiegłą sobotę przez burmistrza Romana Piaśnika ponad 300 gości byli m. in. poseł Jacek Osuch, były senator Janusz Bargieł, wicestarosta Jan Orkisz, zastępcy burmistrza dr Włodzimierz Łysoń i Paweł Pacuń, a także przedstawiciele olkuskich instytucji, organizacji pozarządowych i duchowni. Jak zawsze gośćmi gali byli też nagrodzeni w poprzednich edycjach ONA. Niestety nie wszystkim dane było uczestniczyć w tym wydarzeniu. Na prośbę burmistrza wszyscy obecni uczcili minutą ciszy tych spośród nich, którzy niedawno zmarli – Annę Piątek, Barbarę Sudoł i Edwarda Frączka.
Od 2006 r. organem wyłaniającym kandydatów do ONA jest Kapituła Olkuskiej Nagrody Artystycznej. W jej skład wchodzą dotychczasowi laureaci w kategoriach za całokształt twórczości i dla animatora kultury, osoba wskazana przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, oraz osoba wskazana przez Przewodniczącego Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miejskiej w Olkuszu. Zaszczyt ogłoszenia laureatów przypada od 9. lat przewodniczącemu Kapituły. Tym razem był nim dr hab. Marek Pieniążek, który odczytał zebranym na uroczystości protokół z obrad szacownego gremium.
Jako pierwszy na scenę zaproszony został Adam Sowula, nagrodzony za całokształt twórczości. Któż w Olkuszu nie zna tego fotografika, pojawiającego się od wielu lat wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego, czy też polującego za pomocą aparatu na urokliwe obrazy przyrody na okolicznych polach i w lasach? Jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców z tytułem Artysta Fotografik, autorem prac goszczących na licznych krajowych i zagranicznych wystawach oraz publikowanych w albumach i promocyjnych wydawnictwach. Jego aktywność wzbogaca życie kulturalne Olkusza, zainicjował m.in. cykl wystaw Fotograficy Olkuscy, był współzałożycielem Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii.
Jakby tego było mało Adam Sowula również filmuje, ma na koncie kilka dokumentów oraz szereg reportaży telewizyjnych. – Rozwinąłem skrzydła dzięki pracy w Miejskim Ośrodku Kultury – powiedział po wręczeniu statuetki ONA laureat, od 1988 roku instruktor Sekcji Fotograficznej MDK. A że jego kolejną pasją jest gra na gitarze basowej, toteż uczestnicy gali mieli okazję poznać również ten talent Adama Sowuli. Na scenie towarzyszyli mu muzycy MOK, czyli Młodej Orkiestry Kulturalnej.
Kolejną statuetkę, zaprojektowaną i wykonaną przez Annę Płachecką, odebrała tego dnia z rąk burmistrza Romana Piaśnika laureatka w kategorii dla animatora kultury – Halina Barańska-Flak. Również ta decyzja Kapituły ONA nie powinna być dla nikogo w naszym mieście zaskoczeniem. Pełniąca od 2006 roku funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia akordeonistka i pedagog znana jest z licznych inicjatyw propagujących muzykę wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, a także promujących Olkusz w kraju oraz poza jego granicami. Konkursy wewnątrzszkolne, wykłady i konsultacje profesorów akademickich oraz występy zapraszanych muzyków wzbogacają życie kierowanej przez nią placówki i przyczyniają się do rozwoju uczniów. Halina Barańska-Flak organizuje cieszące się popularnością koncerty m. in. w Miejskim Domu Kultury, Galerii MBWA i „Batorówce” – siedzibie olkuskiego Oddziału PTTK.
Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia znana jest od kilku lat, nie tylko w Olkuszu, również za sprawą festiwali „Oblicza Perkusji” oraz „Mały Violinista”. Ponadto Halina Barańska-Flak nawiązała skutkującą kolejnymi wartościowymi przedsięwzięciami współpracę ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej „Wszyscy Dla Wszystkich”, Stowarzyszeniem Na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla oraz Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Włoskiej. Za jej kadencji powstało Olkuskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Musica”, którego celem jest współpraca ze szkołą w kształceniu osób w każdym wieku oraz promowanie działań propagujących edukację kulturalną społeczności regionu. Specjalnie dla tak zasłużonej dyrektor i laureatki ONA podczas sobotniej gali odbył się recital związanych ze szkołą artystek.
W kategorii dla młodego twórcy Olkuską Nagrodę Artystyczną za rok 2014 odebrał Mateusz Jurczyk, który największą swą pasję rozwijał w… Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Olkuszu. Największą, bo oprócz gry na instrumencie laureat ten jest również uzdolniony plastycznie. To jednak osiągnięcia Mateusza Jurczyka – perkusisty zostały dostrzeżone i docenione przez wnioskodawców i Kapitułę ONA. Trudno w tak młodym wieku mówić o zawrotnej karierze scenicznej, ale dla każdego, kto choć raz miał możliwość go usłyszeć, jego talent z pewnością wywarł niezapomniane wrażenie.
Przekonali się o tym wielokrotnie słuchacze koncertów Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej, której występy urozmaicał brawurowymi solówkami. Od niedawna współtworzy też jazzowy Kozji Pałer Quartet. Dzięki temu w naszym mieście, w którym przecież miłośników tego gatunku nie brakuje, pojawiła się zasługująca na uwagę formacja. Tezy tej dowiodły reakcje publiczności na mini recital zagrany przez Kozji Pałer w trakcie gali ONA. Mateusz Jurczyk brał też udział w międzynarodowym projekcie perkusyjnym, co można było zobaczyć na wyświetlonym przed występem filmie, dużo podróżuje i wciąż uczy się od mistrzów.
Oficjalną część uroczystości zakończyła prezentacja wspólnej karykatury laureatów, jak zwykle rysowanej podczas gali przez Jacka Majcherkiewicza, a także pożegnalna piosenka wykonana przez wszystkie występujące tego wieczoru zespoły.
Ale to jeszcze nie był koniec tego wieczoru, bowiem zgodnie z tradycją ONA na uczestników czekał w holu MDK specjalnie na tę okazję przygotowany tort oraz poczęstunek. Była to też sposobność do złożenia gratulacji i życzeń laureatom przez ich bliskich, przyjaciół i znajomych.
Laureaci poprzednich edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej:
w 2001 r.:
Stanisław JAKUBAS – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Adam BIEŃ – w kategorii dla młodego twórcy.
w 2002 r.:
Jacek TASZYCKI – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Artur GOTZ – w kategorii dla młodego twórcy.
w 2003 r.:
Stanisław STACH – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Monika GĘBALA – w kategorii dla młodego twórcy.
w 2004 r.:
Stanisław WYWIOŁ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Karolina HEIN – w kategorii dla młodego twórcy,
Anna KAJDA – w kategorii dla animatora kultury.
w 2005 r.:
Jerzy KANTOROWICZ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Łukasz JAROSZ – w kategorii dla młodego twórcy,
Wiesław BARAN – w kategorii dla animatora kultury.
w 2006 r.:
Olgerd DZIECHCIARZ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Stanisława SZAREK – w kategorii dla animatora kultury.
w 2007 r.:
Anna PIĄTEK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Wojciech BAJER – w kategorii dla młodego twórcy,
Olga ŚLADOWSKA – w kategorii dla animatora kultury.
w 2008 r.:
Zofia ROLA – WYWIOŁ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Agnieszka ŻELEZIK – w kategorii dla młodego twórcy,
Jolanta SKAWIŃSKA – w kategorii dla animatora kultury.
w 2009 r.:
Irena WŁODARCZYK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Sławomir ELSNER – w kategorii dla młodego twórcy,
Jacek SYPIEŃ – w kategorii dla animatora kultury.
w 2010 r.:
Edward FRĄCZEK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Przemysław KANIA – w kategorii dla młodego twórcy,
Jerzy ROŚ – w kategorii dla animatora kultury.
w 2011 r.:
Barbara SUDOŁ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Szymon TOMSIA – w kategorii dla młodego twórcy,
Piotr DUDEK – w kategorii dla animatora kultury.
w 2012 r.:
Zenon KRUKOWIECKI – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Piotr SKRZYNECKI – w kategorii dla młodego twórcy,
Mariusz POŁEĆ – w kategorii dla animatora kultury.
w 2013 r.:
Jacek MAJCHERKIEWICZ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych,
Magdalena MĄCZKA – w kategorii dla młodego twórcy,
Marek PIENIĄŻEK – w kategorii dla animatora kultury.
Prawo zgłaszania kandydatów do Olkuskiej Nagrody Artystycznej przysługuje: radnym Rady Miejskiej w Olkuszu, stowarzyszeniom, instytucjom kultury, szkołom artystycznym, środowisku twórczemu lub grupom osób z danego środowiska twórczego.