Widok to niecodzienny, kiedy na wieczorze poetyckim pojawia się kilkadziesiąt osób. Co prawda kultury nie powinno mierzyć się ilością uczestników, lecz jakością wydarzenia, jednak w Warszawie, Krakowie, czy we Wrocławiu taka frekwencja nie jest niczym szczególnym, za to w mieście powiatowym – owszem. W środę, 29 października, w nowo wyremontowanej kawiarni MOK pojawiło się ponad 40 gości. Przybyli tam na promocję najnowszego tomiku poezji Krystyny Dziurzyńskiej pt. „Widok z okna”.
Kim jest autorka zebranych w tym wydawnictwie wierszy? Członkom Klubu Literackiego i bywalcom spotkań autorskich organizowanych w naszym mieście Krystyny Dziurzyńskiej przedstawiać nie trzeba. Tym, którzy nie mieli jeszcze okazji jej poznać wypada wyjaśnić, że co prawda na świat przyszła w Belgii, ale od wielu już lat mieszka w Olkuszu i czuje się z nim silnie związana. Jest dyplomowaną pielęgniarką. Swoim życiem i twórczością zaprzecza przekonaniu, jakoby codzienny kontakt z cierpieniem osłabiał empatię. W jej twórczości wiele jest utworów emanujących wyjątkową wrażliwością na krzywdę innych.
Pierwszy wiersz napisała mając 16 lat, ukazał się w harcerskim czasopiśmie „Na przełaj”. Potem była długa przerwa. Do pisania wróciła w 1980 roku. Od tamtej pory w jej dorobku przybyły liczne publikacje prasowe i cztery tomiki. Przed wydanym w tym roku, pt. „Widok z okna”, ukazały się: „Listy do przyjaciela” (Katowice, 1991), „Na przypiecku nieba” (Olkusz, 1999) oraz „Wiem, że…” (Olkusz, 2012). Krystyna Dziurzyńska jest laureatką wielu konkursów poetyckich, m. in. zdobyła II nagrodę w międzynarodowym konkursie, w którym wzięło udział 244 autorów z 216 krajów.
Jednym z pierwszych pytań, jakie zadał jej prowadzący spotkanie dr hab. Marek Pieniążek, były okoliczności powrotu do pisania. – Gdzieś przeczytałam, że Jerzy Harasymowicz organizuje warsztaty literackie w Krakowie. Pokazałam mu swoje wiersze, a on zaprosił mnie na zajęcia. – wyjaśniła poetka. Później odbierała kolejne i zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące dowody uznania ze strony wybitnych twórców, jak choćby Józefa Barana. W minioną środę zaświadczył o tym okolicznościowy list Jerzego Dworaka, odczytany przez olkuskiego literata Jarosława Nowosada. Oto zaledwie jedno, ale bodaj najwymowniejsze zdanie z tego listu: „Z najwyższym szacunkiem i w pełni poetyckiego oczarowania czyta się utwory Krystyny Dziurzyńskiej.” W innym miejscu Jerzy Dworak napisał o odnajdowaniu się dzięki jej wierszom w świecie, który nam umyka…
Po pytaniach o początki i rozwój poetyckiej pasji dr hab. Marek Pieniążek ukierunkował rozmowę na najnowszy tomik. Tytułowy wiersz jest przejmującym obrazem samotności starego człowieka. Utwory podobne temu, pełne ważnych obserwacji i refleksji, przeplatają się w „Widoku z okna” ze zdecydowanie odmiennymi, np. będącymi efektem drugiej, podróżniczej pasji Krystyny Dziurzyńskiej. Obok lżejszych impresji z pobytu w Tbilisi, Budapeszcie, Lozannie, czy na pustyni Karakorum, silnie zaakcentowane zostało twórcze zaangażowanie poetki w problemy społeczne, jak choćby przemocy domowej. Nie brakowało też innych przykładów wspomnianej już wcześniej wrażliwości autorki na ludzką krzywdę, inspirowanej częstokroć doniesieniami medialnymi. Krystyna Dziurzyńska odczytała też wiersze dedykowane zmarłym przedwcześnie osobom znanym jej z olkuskiego Klubu Literackiego – Jolancie Skawińskiej i Januszowi Czerniakowi. Przywołaniem utworu o obrazie Józefa Chełmońskiego zdradziła swe niespełnione wciąż marzenie o malowaniu.
Na zakończenie zapoznała gości wieczoru z jednym ze swych opowiadań. Pochlebną ocenę prozatorskich talentów autorki dr hab. Marek Pieniążek spuentował zapowiedzią kolejnego spotkania, które poświęcone będzie właśnie opowiadaniom Krystyny Dziurzyńskiej.
Oprawę muzyczną środowego wieczoru poetyckiego zapewnił zespół Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Los Senioritos”, któremu akompaniowali instruktorzy MOK Wiesław Baran i Michał Mączka.
Na spotkaniu obecni byli m. in.: starosta Barbara Rzońca, pełniąca honory gospodarza dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan oraz laureaci Olkuskiej Nagrody Artystycznej: Anna Piątek, Irena Włodarczyk, Zenon Krukowiecki, Jacek Majcherkiewicz i, tym razem służbowo, Wiesław Baran.