Uwaga – oszuści!!!

OSTRZEŻENIE: OSZUSTWA W POWIECIE OLKUSKIM – DWIE OFIARY STRACIŁY OSZCZĘDNOŚCI

Olkuska policja zanotowała dwa niedawne przypadki oszustw, w których poszkodowani zostali 61-letnia kobieta i 86-letni mężczyzna. Sprawcy oszustw zdołali przekonać ofiary do uwierzenia w swoje kłamstwa i przekazania im swoich oszczędności.

Oszuści nieustannie doskonalą swoje metody działania, wykorzystując media i technologię, w tym komputery, telefony komórkowe i stacjonarne. Często używają popularnych komunikatorów do kontaktu z potencjalnymi ofiarami. Zwykle podszywają się pod członków rodziny, często jako synowie lub córki, i snują różne opowieści, na przykład o potrzebie zakupu nowego telefonu komórkowego lub zmianie numeru. Następnie proszą o przelanie pieniędzy, czasem wysyłając SMS-y lub wiadomości e-mail z linkami do płatności. Takie oszustwa doprowadziły do utraty oszczędności przez 61-letnią mieszkankę gminy Olkusz, która w ciągu kilku godzin dokonała kilkunastu transakcji płatniczych, tracąc 129 tysięcy złotych. Dopiero po zakończeniu transakcji zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa, ale próby kontaktu z rzekomym „synem” były bezskuteczne. Zgłosiła sprawę na policję.

Kolejne oszustwo, tym razem metodą „na policjanta”, miało miejsce w miniony wtorek (19.09.br.). 86-letni mężczyzna otrzymał telefon od oszusta podszywającego się pod policjanta. Mężczyzna był informowany, że jego córka spowodowała wypadek drogowy, co doprowadziło do poronienia ciężarnej kobiety. Fałszywy policjant tak sprawnie manipulował rozmową, że senior nie zorientował się, że ma do czynienia z oszustem. Oszust instruował mężczyznę, aby zebrał gotówkę, którą później przekazał mu, łącznie 40 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że oszuści operują na emocjach ludzkich i działają bardzo szybko. Ofiara zazwyczaj nie ma czasu, by sprawdzić informacje czy skonsultować się z rodziną. Schemat działania oszustów w metodzie „na policjanta” jest zwykle taki sam. Osoba oszukana jest wybierana przypadkowo, często z książki telefonicznej, a oszust informuje ją o rzekomej akcji policyjnej i prosi o przekazanie pieniędzy.

W obliczu coraz bardziej pomysłowych oszustów apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku w kontaktach z nieznajomymi osobami, szczególnie tymi, które domagają się przekazania pieniędzy. Nie zapominajmy, że każdy może podawać się za kogoś innego przez telefon, czy to za wnuczka, policjanta, urzędnika czy syna znajomego. Dlatego zawsze należy zachować ostrożność i ograniczone zaufanie wobec takich rozmówców, którzy proszą o wsparcie finansowe lub ochronę oszczędności. Pieniądze nie powinny być przekazywane, ani transakcje dokonywane, dopóki nie zweryfikujemy tożsamości osoby.

PAMIĘTAJMY, ŻE POLICJA NIGDY NIE ŻĄDA PIENIĘDZY OD MIESZKAŃCÓW ANI OSÓB POSTRONNYCH. NIE PROSIMY RÓWNIEŻ O UDZIAŁ W POLICYJNYCH DZIAŁANIACH PRZEZ TELEFON I NIE WTAJEMNICZAMY W SZCZEGÓŁY OPERACYJNYCH AKCJI. W PRZYPADKU PODEJRZEŃ NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ, ZAKOŃCZ ROZMOWĘ I DZWOŃ POD NUMER ALARMOWY 112.