Zamek Rabsztyn – poezja pośród zabytkowych ruin

Po raz drugi olkuski Miejski Ośrodek Kultury i działający w nim Klub Literacki zorganizowali na zamku w Rabsztynie Noc Poetów. Tym razem, czyli w sobotę 15 lipca 2017 r., wiersze czytane przez autorów wzbogacone zostały koncertem poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu Bractwo Wiecznego Natchnienia. Ponad stu miłośników liryki słuchało recytacji i ballad w scenerii do wydarzeń takich wymarzonej – na tle zamkowych ruin, pod rozgwieżdżonym niebem, z nastrojowymi efektami snopów świateł wydobywających poetów z mroku.
DSCF7633
Tuż przed godziną 21. ciszę przerywało jedynie brzęczenie owadów i nieliczne w zapadających ciemnościach głosy ptaków. Chwilę potem z plenerowej sceny na zamkowe wzgórze popłynęła powitalna piosenka Bractwa Wiecznego Natchnienia. Ich muzyka, z gatunku określanego też „krainą łagodności”, nie tylko nie zaburzyła owego spokoju, a wręcz przeciwnie, znakomicie harmonizowała z klimatem miejsca i czasu. Wprowadzenie to dopełnił oficjalnym powitaniem Michał Mączka – kierownik Działu Artystycznego MOK, po czym oddał głos poetom.
Część pierwszą, po której nastąpił koncert, poprowadził dr hab. Marek Pieniążek – prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, opiekun Klubu Literackiego MOK w Olkuszu oraz inicjator Nocy Poetów na zamku w Rabsztynie. Przedstawiani przez niego autorzy pojawiali się to na moście prowadzącym do wieży bramnej, to w jej oknie, innym razem na szczycie najwyżej położonej baszty tzw. górnego zamku, czy wreszcie na ławce tuż przy fosie. Kiedy Marek Pieniążek wymieniał nazwisko kolejnego poety i pokrótce przybliżał jego twórczy dorobek, wówczas strumień światła z punktowego reflektora odsłaniał skrytą dotąd w ciemności postać autora. Czytających swe wiersze na moście i w pobliżu bramy osnuwały mgły przydające scenerii tej jeszcze więcej romantyczności.
DSCF7600
Każdy z współtwórców tego lirycznego spektaklu, oprócz prezentacji wybranych utworów, mógł też w kilku słowach skomentować je, opowiedzieć o inspiracjach i okolicznościach ich powstania. Były to częstokroć wyjątkowo osobiste wyznania, co bez wątpienia dało słuchaczom możliwość lepszego zrozumienia wierszy. Te zaś były tak różne, jak różni są poeci. Miłość, samotność, poszukiwanie sensu egzystencji mieszały się w nich z satyrą, czy też zachwytami pięknem natury, a nie zabrakło też akcentów olkuskich. Jakże mogłoby być inaczej, skoro tworzyli je ludzie z naszym miastem związani.
Czas najwyższy przedstawić poetów tej Nocy. Byli to (w kolejności występowania):
Jadwiga Konieczniak,
Irena Włodarczyk,
Milenka Pieniążek – najmłodsza z występujących,
Aleksandra Kozieł,
Ewa Pogan,
Kazimiera Janczy,
Marta Jurkowska,
Olimpia Rychlińska,
Katarzyna Szojda,
Jarosław Nowosad,
Jarosław Prokop,
Janina Kapuścik Witek
i Marek Pieniążek.
Na zakończenie wszyscy razem odczytali wiersz „Obudź się”, napisany przez Janusza Czerniaka, zmarłego pięć lat temu olkuskiego poetę, malarza i muzyka.
Co prawda rozpoczęli całe wydarzenie, a zagrali także w przerwie recytacji, jednak pełnię swych możliwości i bogactwo repertuaru zaprezentowali w drugiej części drugiej Nocy Poetów. Bractwo Wiecznego Natchnienia powstało w 2014 roku. Wtedy to, jak sami wspominają, czwórka zapaleńców zapragnęła zmienić świat przy pomocy dźwięków. Oto oni: Martyna Smaruj (śpiew), Ryszard Smaruj (gitara akustyczna, śpiew, autor tekstów i muzyki), Piotr Wilczyński (gitara basowa) oraz Kamil Skicki (skrzypce). Od samego początku zespół jest wierny piosence autorskiej, a fascynacja takimi wykonawcami jak Bob Dylan czy Joan Baez nie pozostała bez wpływu na brzmienie zespołu, „doprawione” słowiańską wrażliwością.
W listopadzie 2014 roku zdobyli III miejsce na festiwalu „Piostur Gorol Song” w Andrychowie. Rok później wzięli udział w większości festiwali z tzw. kręgu „krainy łagodności”, co zaowocowało wygraniem kultowej Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie oraz Grand Prix na IX TPPS „Danielka 2015” w Ujsołach. Na „Danielce” zespół otrzymał również nagrodę za najlepszą piosenkę, a była to „Piosenka dla Hani”. BWN zostało także docenione na OTPPS „Bazuna” 2015 i 2016. W grudniu 2015 roku zespół zdobył Grand Prix na festiwalu „Przy kominku” w Kielcach, otrzymał także nagrodę specjalną przyznaną przez audycję „Mikroklimat”, nadawaną na antenie Radia Rzeszów. Kwartet ten ma ponadto na koncie wiele festiwali oraz koncertów w kraju i za granicą. W tym roku, dzięki współpracy z sopocką firmą SOLITON, zespół wydał swój debiutancki album pt. „Tango dla Poety”.
– Wspólne muzykowanie sprawia nam wielką radość, doskonale rozumiemy się nie tylko na scenie, ale także w życiu prywatnym. Jesteśmy zakochani w akustycznym brzmieniu, cenimy sobie prawdę oraz szczerość muzycznego przekazu – mówią członkowie Bractwa Wiecznego Natchnienia.
Po II Nocy Poetów na zamku w Rabsztynie, oprócz wielu lirycznych wrażeń pewne jest jedno – impreza ta na stałe zagości w kalendarzu olkuskich kulturalnych wydarzeń. Zatem do zobaczenia za rok, na trzecim spotkaniu z wierszami pośród zabytkowych ruin.