„Gdzie mieszka sztuka?” – drugie spotkanie z tańcem

Cykl happeningów, wprowadzających dzieci poprzez zabawę w świat sztuki, stał się już stałym punktem kalendarza imprez Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. W każdym z twórczych spotkań bierze udział od kilkunastu do kilkudziesięciu maluchów pragnących poznawać różne formy artystycznej ekspresji i rozwijać swe talenty. Po tworzeniu obrazów, a innym razem rysunków, po łączeniu dźwięków w melodie oraz przygodzie z teatrem cieni, 19 kwietnia 2017 r. odbyły się drugie już warsztaty poświęcone sztuce tanecznej.
Małych gości w sali widowiskowej MDK jak zawsze powitała Wioletta Sarota-Stach, artystka, instruktorka Pracowni Plastycznej i Pracowni Ceramicznej MOK, a także inicjatorka cyklu „Gdzie mieszka sztuka?”. Kolejną tradycją spotkań jest prezentacja krótkich impresji filmowych z poprzednich edycji oraz krótkiego filmu dokumentalnego ukazującego to, czym dzieci zajmować się będą tym razem.
DSCF4511
Po ich obejrzeniu do wspólnej zabawy na scenie zaprosiła dzieci Beata Nowak, instruktorka Pracowni Tańca MOK, gdzie prowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej oraz Sekcję Rytmiczno-Taneczną. Ponieważ było to drugie już przygotowane przez nią spotkanie z cyklu „Gdzie mieszka sztuka?”, stąd też wyżej niż poprzednio postawiła poprzeczkę poziomu trudności poznawanych tego dnia kroków oraz figur.
Doświadczenie i cierpliwość prowadzącej w połączeniu z entuzjazmem małych uczestników szybko dały jednak mile zaskakujące efekty. Na to przynajmniej wskazywały uśmiechnięte twarze dzieci i ich mam, z widowni obserwujących postępy swych latorośli. Wykonywane przez dzieci elementy belgijki oraz polki, z dynamicznymi zmianami partnerów, kroków, kierunków, z kółeczkami i pasażami. Doprawdy niełatwe byłoby zapamiętanie tego wszystkiego przez dorosłych, tymczasem dzieci poradziły sobie z wyzwaniem doskonale.
Ponad godzinę trwające intensywne zajęcia ruchowe, lecz umiejętnie dawkowane, nie pozbawiły uczestników ani energii, ani tym bardziej dobrego nastroju, czemu maluchy dały wyraz przy okazji pamiątkowego zdjęcia.
O następnych spotkaniach z cyklu „Gdzie mieszka sztuka?” będziemy informowali na bieżąco, ale już dziś do udziału w nich serdecznie zapraszamy.