Orkiestra Akademii Beethovenowskiej występowała w naszym mieście po raz pierwszy dwa lata temu. Wówczas, z okazji Święta Niepodległości, mieliśmy okazję usłyszeć w jej wykonaniu niezapomniany koncert pt. „Jeszcze Polska Muzyka”. W ubiegłą środę, 8 października, wybitni młodzi muzycy przyjechali do naszego miasta po raz drugi, z adresowanym do dzieci projektem opartym na kompozycjach Witolda Lutosławskiego.
Sala widowiskowa w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu zapełniała się maluchami dwukrotnie. Najpierw tuż przed godziną 10.00, a później przed godziną 12.00 tłumnie gromadziły się w niej przedszkolaki i najmłodsi uczniowie olkuskich szkół podstawowych. Witała ich Agnieszka Mazur. Pojawiała się na scenie nie tylko przed koncertami, ale również między kolejnymi wykonywanymi przez orkiestrę utworami. Wraz z dyrygentem Marcinem Sompolińskim, w dostosowany do wieku odbiorców i częstokroć zabawny sposób, wprowadzała dzieci w świat muzyki poważnej oraz w dorobek Witolda Lutosławskiego.
Mali słuchacze poznawali m. in. instrumenty, orkiestrę, a także tajniki powstawania utworów muzycznych. Te ostatnie w kontekście ludowych inspiracji, które miały znaczący wpływ na twórczość Witolda Lutosławskiego. Muzykę tego kompozytora, uznawanego za najwybitniejszego obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, dodatkowo uatrakcyjniały wyświetlane na kinowym ekranie filmy. Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej towarzyszył tego dnia chór Cracow Singers. Dzieci usłyszały w ich wspólnym wykonaniu takie utwory, jak „Kotek”, czy „Idzie Grześ”, skomponowane przez Witolda Lutosławskiego do słów wierszy Juliana Tuwima.
Mała publiczność włączała się do śpiewu, a w przerwach między utworami chętnie bawiła w zagadki przygotowane przez gości z Krakowa. Projekt „Ptasie plotki, czyli rzecz o muzyce” służy bowiem nie tylko stworzeniu okazji do spotkania najmłodszych z muzyką poważną. Jego równie ważnym celem jest uczenie rozumienia sztuki, poznawania źródeł inspiracji twórców i uwrażliwiania na jej piękno.