Olkusz – dwa miesiące wakacji z MOK

zaczarowane_miasteczkoGry i zabawy ruchowe, warsztaty plastyczne, taneczne i bębniarskie, joga, judo, bajkowe spektakle teatralne i seanse filmowe – to przykłady atrakcji, jakie Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu przygotował na tegoroczną letnią przerwę w nauce. Zajęcia odbywały się w MDK oraz w obiektach Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32. Z wakacyjnej oferty MOK skorzystało w tym roku 3340 osób.teczowe

Co działo się przez ubiegłe dwa miesiące w Miejskim Domu Kultury? W poniedziałki i piątki najmłodszych miłośników X muzy na bajkowe seanse zapraszało wakacyjne kino. Dwukrotnie na scenie sali widowiskowej aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa wystawili pouczające i zabawne tak dla dzieci, jak też ich starszych opiekunów spektakle.

kolorowe_szkloMiędzypokoleniowy charakter miały zajęcia pt. „Nie ma jak u babci i dziadka”, przygotowane dla dzieci przez studentów Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Duzi i mali uczestniczyli też w warsztatach rytmiczno-bębniarskich, prowadzonych przez Kamila Wołoszyna z grupy uataHA! drums.

Wśród zajęć tegorocznych „Wakacji z MOK” były i takie, które skusiły wyłącznie dorosłych olkuszan. Zdradza to pamiątkowe zdjęcie ze zorganizowanego przez Adama Sowulę pleneru fotograficznego pt. „Olkuskie lato”. Dla kobiet samoobrona, a dla dzieci pierwsze kroki judo – takie treningi podstaw sztuk walki zaplanował na letnią przerwę w nauce Krzysztof Wesołowski.

Jak co roku najwięcej atrakcji czekało na dzieci. Nie zabrakło wśród nich każdorazowo cieszących się zainteresowaniem zajęć plastycznych i ceramicznych. „Zabawy plamą i kreską”, „Zaczarowany ołówek”, „Kolorowe szkło”, „Rajskie jabłuszka”, „Zaczarowane miasteczko”, to tytuły warsztatów, podczas których maluchy rysowały, malowały, rzeźbiły, uczyły się sztuki witrażu, a także rozwijały kreatywność.ck

Dzieci nie tylko chętnie spędzały czas w pracowniach plastycznych, ale też oddawały się rozrywkom wymagającym zdecydowanie większej aktywności fizycznej. Do wyboru miały zabawy ruchowe i zajęcia taneczne: „Wesoło i rytmicznie”, „Magiczny kapelusz”, „Tęczowe zabawy” i „Zatańczmy razem”.

Do nieco starszych dzieci adresowane były zajęcia jogi z elementami dramy i improwizacji, zaś do młodzieży „Joga – anatomia świadomości ciała”. Pośród wszystkich tych atrakcji znalazła się również gimnastyka umysłów. Najmłodsi miłośnicy quizów, zagadek i konkursów mieli okazję sprawdzić się w „Wakacyjnych łamigłówkach”. Zajęcia te prowadziły: Beata Nowak, Wioletta Sarota-Stach, Ola Ziarnik- Mizgier i Magdalena Pieszczek.

Oprócz tego, co działo się w MDK, wakacyjną ofertę tradycyjnie przygotowali również pracownicy Centrum Kultury, gdzie mieszczą się: Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tam odbyły się warsztaty i zajęcia edukacyjno-plastyczne pod hasłem „Wakacje w Muzeum 2015”.

Podczas 17. zróżnicowanych tematycznie spotkań, mali uczestnicy mieli okazję najpierw zainspirować się ww. ekspozycjami, a potem poznawać nowe, ciekawe techniki plastyczne, w tym rękodzielnictwo, zgłębiać tajniki kultury i sztuki oraz kształtować pro-ekologiczne postawy. Wiele z propozycji, jak zaprojektowanie stroju afrykańskiego tancerza, stworzenie talizmanu życzeń, własnego „minerału”, ptaka-cudaka, sowy z surowców wtórnych, broszek, czy kosza z owocami z cukru okazało się być wyzwaniem przynoszącym wiele radości.

Wszystko to odbywało się przy wtórze klimatycznej muzyki, w otoczeniu niezwykłej ekspozycji afrykańskiej sztuki lub w letniej scenerii dziedzińca Dworku Machnickich. Zajęcia w Centrum Kultury prowadziły: Wioletta Sarota-Stach, Klaudia Zub-Piechowicz i Magdalena Lekston.

Mimo, iż skończyła się letnia przerwa w nauce, a wraz z nią cykl wakacyjnych zajęć dla dzieci, Centrum Kultury przez cały rok szkolny zaprasza do skorzystania z oferty zajęć i lekcji muzealnych dla dzieci oraz młodzieży. Wkrótce ruszą też nabory do sekcji i grup działających w Miejskim Domu Kultury. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dostępną na stronie internetowejwww.mok.olkusz.pl.

Comments are closed.