Rocznica Konstytucji z 1791

starosta_pawel_piasnyRocznica uchwalenia pierwszej polskiej i pierwszej w Europie Konstytucji z 1791 r. obchodzona jest wyjątkowo uroczyście nie tylko w Warszawie. Na tradycyjną, przedpołudniową część świętowania Trzeciego Maja w Olkuszu złożyła się msza za Ojczyznę w Bazylice św. Andrzeja, wystąpienie Starosty Olkuskiego na Rynku, złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz występ Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej. Po południu centralny plac miasta rozbrzmiewał patriotycznymi pieśniami, których słuchał i włączał się we wspólne śpiewanie tłum olkuszan.solisci_slaska2

Ogarniając wzrokiem Rynek podczas Patriotycznej Majówki chciałoby się napisać: serce rośnie widząc tylu mieszkańców zgromadzonych z takiej okazji. Powitał ich starosta Paweł Piasny. Władze powiatowe wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu zorganizowały tę część 3-majowych obchodów. Jej konferansjer Piotr Kubiczek najpierw zaprosił na scenę Chór „Renesans”, bardziej znany, jako Chór Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Powstały 7 lat temu zespół uświetnia zarówno ważne wydarzenia w macierzystej uczelni, jak też uroczystości miejskie oraz powiatowe. „Renesans” ma ponadto inny powód do dumy – Grand Prix zdobyte na przeglądzie chórów UTW w Chrzanowie. Zespołem kieruje Dorota Stachowicz-Mączka. Program ich trzeciomajowego występu wypełniły rzecz jasna patriotyczne pieśni.

publicznoscNastępni zapowiedziani przez Piotra Kubiczka artyści rozpoczęli swój występ od polskich szlagierów z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Monika Korpusik, Ewa Błaszczyk i Marian Chrobok są solistami zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Akompaniowała im Agnieszka Sykulska. Przed występem na Rynku najbardziej emocjonowała się pochodząca z Olkusza Monika Korpusik. Jak wiadomo najtrudniej występuje się przed najbliższą sercu widownią, jednak profesjonalizm artystki nie dał publiczności okazji do dostrzeżenia jakichkolwiek objawów tremy na scenie. W drugiej części koncertu troje odzianych w staropolskie stroje śpiewaków wykonało nawiązujące do najważniejszych okresów w naszej historii utwory. Zanim to nastąpiło, zgromadzonym na starówce mieszkańcom rozdane zostały wydrukowane specjalnie na tę okazję śpiewniki. Była to dodatkowa zachęta do wspólnego wraz z artystami „Śląska” śpiewania najpopularniejszych patriotycznych pieśni, a olkuszanie chętnie włączali się do aktywnego wyrażania radości z narodowego święta.mazoretki2

Majówkę zakończyły przeboje muzyki rozrywkowej w wykonaniu Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej oraz popisy mażoretek z zespołu „Fantazja”. Krakowska Orkiestra Staromiejska, jak przeczytać można na jej oficjalnej stronie internetowej, to zespół o młodzieżowym big bandowym brzmieniu, z dominującym repertuarem muzyki rozrywkowej, uzupełnianej o dynamiczne choreograficzne show. Działa od 1988 r., niezmiennie pod dyrekcją Wiesława Olejniczaka, laureata Gloria Artis 2013.
mazoretki1Zespół ten jest wielokrotnym zwycięzcą regionalnych konkursów, a za działalność kulturalną na rzecz miasta Krakowa otrzymał szereg nagród, w tym medal „Kraków 2000” i medal Krakowskiego Domu Kultury. Zespół chętnie i z sukcesami bierze udział w imprezach, festiwalach muzycznych oraz w międzynarodowych projektach orkiestrowych i artystycznych. Koncertował w takich krajach, jak: Austria, Bułgaria, Czechy, Francja, Grecja, Holandia, Niemcy, Słowacja, Ukraina, Watykan, Węgry, Włochy. Cóż dodać? To, że znakomicie potrafią energią swą podbijać serca publiczności.

Nie inaczej, jak mażoretki z zespołu „Fantazja”, powstałego 7 lat temu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury wkos2 Ogrodzieńcu. Dziewczęta mają na swym koncie niemałe sukcesy. W 2012 r. grupa młodsza kadetek zdobyła tytuł drugiego vice mistrza Polski w swojej kategorii wiekowej – formacje baton. W tym samym roku kadetki zajęły 2 miejsce na Festiwalu Złota Lira w Rybniku. Grupa juniorek rok później sięgnęła po tytuł Mistrza Polski w kategorii formacje baton. Obecnie zespół liczy ok. 50 dziewcząt, a prowadzą je instruktorki Agata Barteczko i Anna Malinowska. Występy mażoretek od początku cieszą się wielką popularnością i zainteresowaniem widzów. Ich popisy w Olkuszu spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem.

chor_renesans2Pozytywnych emocji i wrażeń tego popołudnia nie brakowało, a na zgłodniałych w trakcie kilkugodzinnych występów czekała grochówka przygotowana przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą” z Klucz.