Wystawa – Fotograficy Olkuscy 2015

DSCF7989No i mamy jubileusz! Pięć lat temu Adam Sowula wpadł na pomysł zorganizowania wystawy prezentującej dokonania licznych w naszym mieście i okolicy pasjonatów fotografii. Wówczas miał wątpliwości, jaka będzie reakcja twórców i w ogóle olkuszan na zaproszenie do udziału w tej inicjatywie. Zorganizowana przez MOK i działającą w nim Sekcję Fotograficzną pierwsza wystawa Fotograficy Olkuscy wzbudziła zaskakujące nie tylko pomysłodawcę zainteresowanie, zarówno ze strony autorów zdjęć, jak i zwiedzających. Kolejne edycje przynosiły potwierdzenie tego sukcesu. Nie inaczej było w ubiegły piątek 6 marca, podczas piątego już wernisażu.

Otwarcia wystawy Fotograficy Olkuscy 2015, w wypełnionym po brzegi pawilonie Centrum Kultury, tradycyjnie DSCF7986dokonali dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan, kurator wystawy Antoni Kreis, wiceprezes ds. edukacji Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Artystów Fotografików oraz – jakże mogłoby być inaczej – Adam Sowula, instruktor Sekcji Fotograficznej MOK i inicjator różnorodnych przedsięwzięć kulturalnych z zakresu fotografii. Po wygłoszonych przez dyrektor MOK powitaniach i słowach uznania dla wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie osób głos zabrał Antoni Kreis. – Po raz piąty zmierzyłem się z zadaniem obejrzenia fotograficznego dorobku licznej grupy pasjonatów szklanego oka związanych z Olkuszem. Po raz piąty każdej nadesłanej propozycji przyglądałem się dokładnie, z uwagą, starając się odczytać to, co autor każdej pracy chciał pokazać na swoim zdjęciu. Dobre zdjęcie to takie, na którym autor oprócz obrazu potrafił ukazać swoje emocje. Jak zwykle wachlarz zainteresowań i tzw. „twórczych postaw” był ogromny. Kolejny raz gratuluję Organizatorom i dziękuję za kredyt zaufania.

DSCF7981Adam Sowula jak zwykle krótko i z humorem zachęcił wszystkich obecnych do zwiedzania, a dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan wręczyła autorom zakwalifikowanych do tegorocznej prezentacji zdjęć katalogi zaprojektowane przez Klaudię Zub-Piechowicz, która też zaaranżowała wystawę. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie fotografików olkuskich 2015 i można było oddać się oglądaniu prac oraz rozmowom z ich twórcami. Na tej wystawie dominują portrety i pejzaże. Wiele z nich pochwalił Antoni Kreis. Z okazji jubileuszu odstąpił od swych zasad i wskazał konkretne przykłady dobrych zdjęć. Dał też wyraz swemu rozczarowaniu. Znów, po raz piąty, kuratorowi brakowało fotoreportażu, ale trzy obrazy z tego dość niechętnie przez olkuszan uprawianego gatunku uznał za wartościowe.DSCF7976

Cóż dodać? Można by długo opowiadać o każdej fotografii, jednak słowa dyktowane subiektywnym odbiorem piszącego nie oddadzą tego, co każdy odkryć może osobiście na wystawie w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32. Pozostaje zatem powtórzyć zaproszenie Adama Sowuli z wernisażu: Oglądajmy!

Autorzy zdjęć prezentowanych na wystawie Fotograficy Olkuscy 2015:
Adam Sowula
Agnieszka Dobrzańska
Agnieszka Nowakowska
Agnieszka Piktas
Albert Woźniak
Aleksandra Ciuba
Andrzej Karoń
Anna Ćwięczek
Anna Kostulska
Anna Kościelniak
Anna Niewiadomska
Anna Przetacznik
Barbara Sygulińska
Dawid Kulawik
Dominik Garus
Elżbieta Walas
Emilia Kotnis-Górka
Ewa Matyszkowicz
Ewelina Mirota
Gabriela Knechciak
Grzegorz Morawski
Irena Włodarczyk
Ireneusz Barczyk
Janusz Mucha
Justyna Wadas
Kamila Mol
Katarzyna Szojda
Klaudyna Połeć
Konrad Wnuk
Krzysztof Boniecki
Łukasz Dwornik
Marcin Andrukowicz
Marek Nowak
Marek Turlej
Mariusz Gęgotek
Mariusz Roś
Martyna Grzanka
Martyna Mirek
Michalina Warska
Michał Kurek
Michał Maliszewski
Michał Maślanka
Mikołaj Mateńka
Mirosław Lis
Monika Cyganek
Patryk Zajega
Piotr Drozdowski
Piotr Kajda
Piotr Łaś
Piotr Sowula
Róża Działach
Sandra Zając
Szczepan Mrówka
Tadeusz Barczyk
Tomasz Zabawski
Tomasz Kędzior
Tomasz Kowalski
Tomasz Walencik
Weronika Kajda
Weronika Sowula-Maciejczyk
Wojciech Dyrda
Wojciech Sopniewski
Zofia Piętka
Zuzanna Jochemczyk

DSCF7972 DSCF7965

DSCF7992