Rycerze i rzemieślnicy pod zamkiem Rabsztyn

jarmark_rabsztyn_4Kilkaset osób przybyło w niedzielę 14 września pod zamek Rabsztyn, aby wziąć udział w Jarmarku Rycerskim zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”.

Największą atrakcją były pokazy walk rycerskich w wykonaniu członków Bractwa Rycerskiego „Kruk” Starostwa Rabsztyńskiego. O tradycjach rycerskich i średniowiecznej broni opowiadał Dawid Izdebski, wiceprezes bractwa. Sporym zainteresowaniem cieszyła się nauka tańców dawnych i średniowieczne obozowisko, gdzie można było oglądać nie tylko zbroje i miecze ale także rękodzieło wykonywane przez członkinie bractwa „Kruk”. Taka też była idea Jarmarku, który odbywał się pod hasłem zamkowe warsztaty rzemiosła ziemi olkuskiej „Rzemieślnicy na Rabsztynie”. Chętni mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach ceramicznych, które prowadziła Katarzyna Leszczyńska – Kaszuba, wikliniarskich prowadzonych przez panie z Socjalizacyjnej Placówki Opiekuńczo Wychowawczej w Olkuszu, czy warsztatach wykonywania zabawek z drewna, które prowadził Dariusz Pawłowski. Z kolei Iwona Skupińska pokazywała, jak wykonuje się papier czerpany, a Małgorzata Wieczorek uczyła chętnych, jak zrobić średniowieczne ozdoby i biżuterię oraz prowadziła zajęcia plastyczne. Wielką atrakcją była autentyczna kuźnia ustawiona pod zamkowymi murami, w której Jacek Włodarczyk, kowal z Żurady wprowadzał w arkana swego zawodu i prezentował wyroby kowalstwa artystycznego. Na Jarmarku prezentowali swoje wyroby rękodzielnicy i rzemieślnicy, było także ciekawe stoisko trofeów myśliwskich przygotowane przez członków koła łowieckiego „Kuropatwa” z Jaroszowca oraz stoisko pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Kalisiu, na którym można było skosztować lokalnych przysmaków i … przebrać się w strój ludowy. Najmłodszym bardzo podobał się ul za szkłem, na stoisku mistrza pszczelarskiego Sławomira Kulantego. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, gdzie można było dostać bezpłatne foldery, a także zakuć się w dyby i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z mieczami i rycerskimi tarczami.jarmark_rabsztyn_1

Podczas Jarmarku Rycerskiego na scenie wystąpił zespół „Vokal Band”, który zaprezentował polskie Złote Przeboje. Po południu odbył się przegląd piosenki turystycznej „Zamkowe śpiewanie – Rabsztyn 2014” współorganizowany przez olkuskie Ognisko Muzyczne „Żaczek”. W trakcie przeglądu wystąpili młodzi muzycy wykonujący poezję śpiewaną, piosenkę turystyczną i sarcosong. Wykonawcy reprezentowali ognisko muzyczne „Żaczek” i Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie. Wystąpili także członkowie grupy wokalno-instrumentalnej działającej w klubie osiedlowym „Przyjaźń” prowadzonym przez stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich”. Opiekunem grupy jest Franciszek Dudek. Następnie na scenie wystąpił znany, krakowski gitarzysta jazzowy Ryszard Styła, lider formacji Spectrum Session, a w przeszłości muzyk zespołów Wały Jagiellońskie i Wolna Grupa Bukowina. Całość zakończył koncert piosenek zespołu Stare Dobre Małżeństwo, w wykonaniu zespołu w składzie: Łukasz Węglarz (gitara, wokal), Iwona Pilarz (wokal) oraz Michał Mączka (altówka).

Naszą ideą była prezentacja tradycji dawnych rzemiosł ziemi olkuskiej, a przede wszystkim promocja samego zamku Rabsztyn. Otoczenie ruin zamku, to idealne miejsce do organizacji takich imprez. Setki osób, jakie przyszły na Jarmark świadczą, że takie imprezy są potrzebne i mam nadzieję, że w przyszłym roku zorganizujemy kolejną edycję Jarmarku. Liczę, że wtedy zakończą się prace budowlane i zamek będzie otwarty dla zwiedzających. – mówi Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu.

Jarmark Rycerski, zamkowe warsztaty rzemiosła ziemi olkuskiej „Rzemieślnicy na Rabsztynie” został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” we współpracy ze stowarzyszeniem Bractwo Rycerskie „Kruk” Starostwa Rabsztyńskiego i przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Sponsorami była firma Abix oraz restauracja „Podzamcze” w Rabsztynie. Patronat medialny: Przegląd Olkuski, Olkuszanin.pl, Olkusz.tv oraz portal zamki-gotyckie.pl.

Źródło: Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu

jarmark_rabsztyn_3